EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Spoločný systém dane z pridanej hodnoty Európskej únie (DPH)

Spoločný systém dane z pridanej hodnoty Európskej únie (DPH)

 

ZHRNUTIE K DOKUMENTU:

Smernica 2006/112/ES – spoločný systém dane z pridanej hodnoty Európskej únie

AKÝ JE CIEĽ TEJTO SMERNICE?

Smernicou sa prepracováva a zrušuje šiesta smernica o dani z pridanej hodnoty (DPH) s cieľom vyjasniť aktuálne právne predpisy Európskej únie (EÚ) o DPH.

HLAVNÉ BODY

DPH sa uplatňuje na všetky transakcie, ktoré v EÚ za platbu vykonáva zdaniteľná osoba (teda jednotlivec alebo podnik, ktorý dodáva tovar a služby v rámci svojej práce). Dovoz akoukoľvek osobou taktiež podlieha DPH.

Medzi zdaniteľné transakcie patrí dodanie tovaru alebo poskytovanie služieb v rámci EÚ, nadobudnutie tovaru medzi členskými štátmi (tovar dodaný a odoslaný alebo dopravený podnikom z jedného členského štátu podniku v inom členskom štáte) a dovoz tovaru do EÚ z krajín mimo EÚ.

  • Miesto zdanenia závisí od povahy transakcie, druhu dodaného produktu a od toho, či je zahrnutá preprava.
    • Dodanie tovaru. Miesto dodania tovaru.
    • Nadobudnutie tovaru medzi členskými štátmi. Miesto, kam je tovar doručený (t. j. členský štát, do ktorého tovar napokon dorazí po preprave z iného členského štátu).
    • Dovoz tovaru. Zvyčajne členský štát, do ktorého je tovar dodaný.
    • Poskytovanie služieb. Miesto, kde sa tieto služby majú poskytovať. Závisí to od druhu poskytovaných služieb, ale aj od druhu zákazníka, ktorý je príjemcom služieb. Všeobecným pravidlom je, že služba sa zdaňuje v mieste zákazníka, ak ide o podnik, alebo v mieste poskytovateľa, ak je zákazníkom súkromná osoba. Na zabezpečenie zdanenia služby na mieste, na ktorom je skutočne využitá, majú tieto všeobecné pravidlá niekoľko výnimiek, napríklad:
      • služby vzťahujúce sa na nehnuteľný majetok (nehnuteľnosti),
      • preprava cestujúcich,
      • činnosti súvisiace s kultúrou, športom, vzdelávaním a zábavou,
      • reštauračné služby.
  • DPH sa účtuje podľa povahy transakcie, keď je tovar dodaný alebo služby poskytnuté. DPH za nadobudnutie tovaru medzi členskými štátmi sa môže účtovať vtedy, keď je dodanie tovaru do príslušného členského štátu dokončené. V prípade dovozu do EÚ sa DPH účtuje, keď je tovar privezený do členského štátu.
  • Základ dane za dodanie tovaru, poskytnutie služieb a nadobudnutie tovaru medzi členskými štátmi zahŕňa všetky platby dodávateľovi. Pri dovoze tovaru je základom dane jeho hodnota určená na colné účely. Clá, dane a iné poplatky sú zahrnuté v základe dane, no samotná DPH, zľavy a rabaty poskytnuté zákazníkovi nie sú zahrnuté.
  • Štandardná sadzba DPH, ktorú majú všetky členské štáty uplatňovať na tovar a služby, je najmenej 15 %. Členské štáty môžu uplatňovať jednu alebo dve znížené sadzby vo výške najmenej 5 % na osobitný tovar alebo služby uvedené v prílohe III k smernici. Za určitých podmienok sa uplatňuje aj niekoľko výnimiek z týchto pravidiel (napr. nižšie sadzby na iný tovar alebo služby).
  • Smernica umožňuje oslobodenie od DPH. Vo väčšine prípadov ide o oslobodenia bez práva na odpočítanie dane (napr. lekárska starostlivosť, sociálne služby alebo finančné a poisťovacie služby). Existuje však aj oslobodenie s právom odpočtu (napr. pre dodanie tovaru medzi členskými štátmi alebo vývoz tovaru do krajiny mimo EÚ). Väčšina oslobodení je pre členské štáty povinná, niektoré sú však dobrovoľné.
  • Zdaniteľná osoba môže odpočítať sumu DPH zaplatenú za nadobudnutý tovar alebo služby použité na účely zdaniteľných transakcií v členskom štáte, v ktorom boli tieto tovary alebo služby nadobudnuté. Táto vstupná DPH sa môže odpočítať od DPH, ktorá sa má zaplatiť za zdaniteľné transakcie (napr. dodanie tovaru alebo poskytnutie služieb na vnútroštátnej úrovni). Vo všeobecnosti platí, že neexistuje právo na odpočítanie dane v prípade ekonomickej činnosti, ktorá je od DPH oslobodená, alebo v prípade, že sa pre zdaniteľnú osobu uplatňuje osobitná úprava. Odpočítaná daň môže byť v niektorých prípadoch obmedzená alebo upravená.
  • Smernicou sa stanovujú povinnosti zdaniteľných osôb a niektorých nezdaniteľných osôb. Vo všeobecnosti musí DPH zaplatiť akákoľvek zdaniteľná osoba, ktorá vykonáva zdaniteľné dodanie tovaru alebo poskytovanie služieb. Výnimky predstavujú osobitné transakcie, pri ktorých DPH platí zákazník (napr. v prípade služieb, ktoré podniku poskytol poskytovateľ z inej krajiny, a transakcií, pri ktorých sa členský štát môže rozhodnúť určiť zákazníka ako osobu, ktorá platí DPH, napr. pri určitých dodaniach s rizikom podvodu).
  • Smernica povoľuje v členských štátoch výnimky zo štandardných pravidiel pre DPH (napr. na zamedzenie určitým typom daňových únikov). Existujú tiež osobitné úpravy DPH, ktoré majú znížiť administratívnu záťaž (napr. pre malé podniky a pre poľnohospodárov).
  • Smernicou sa členským štátom, ktoré sú najviac ovplyvnené podvodmi s DPH, okrem toho umožňuje dočasne uplatňovať všeobecné prenesenie povinnosti platiť DPH. Patrí sem prenesenie povinnosti platiť DPH z dodávateľa na zákazníka. Členské štáty môžu toto opatrenie využiť iba v prípade dodávania tovaru a poskytovania služieb v rámci vlastnej krajiny s hodnotou nad 17 500 EUR na transakciu, a to iba do 30. júna 2022 a za veľmi prísnych podmienok.

Smernica 2006/112/ES bola niekoľkokrát zmenená vrátane niektorých zmien v dôsledku pandémie COVID-19.

  • Smernicou (EÚ) 2020/284 sa smernica mení tak, že sa zavádzajú určité požiadavky na poskytovateľov platobných služieb týkajúce sa vedenia záznamov o cezhraničných platbách súvisiacich s elektronickým obchodom. Tieto údaje sa potom sprístupnia vnútroštátnym daňovým orgánom za prísnych podmienok vrátane podmienok týkajúcich sa ochrany osobných údajov. Tieto požiadavky sa uplatňujú od 1. januára 2024.
  • Pozmeňujúcou smernicou (EÚ) 2020/285 sa zavádzajú zjednodušené pravidlá na zníženie administratívneho zaťaženia a nákladov na dodržiavanie predpisov pre malé podniky a na vytvorenie priaznivejšieho daňového prostredia s cieľom pomôcť týmto podnikom rásť a efektívnejšie obchodovať za hranicami. Malé podniky budú môcť získať oprávnenie na využitie zjednodušených pravidiel dodržiavania zhody s predpismi týkajúcimi sa DPH, ak ich ročný obrat neprevýši limit stanovený dotknutým členským štátom, ktorý nesmie byť vyšší než 85 000 EUR. Za určitých podmienok môžu tento zjednodušený režim využívať aj malé podniky z iných členských štátov, ktoré neprekročia tento limit, ak ich celkový ročný obrat v celej EÚ neprekročí 100 000 EUR. Tieto nové pravidlá sa uplatňujú od 1. januára 2025.
  • Balík týkajúci sa DPH pri elektronickom obchode [smernica (EÚ) 2017/2455 a smernica (EÚ) 2019/1995, ktorými sa mení smernica 2006/112/ES] zavádza nové zjednodušenia pre spoločnosti, ktoré vykonávajú cezhraničný predaj tovaru alebo služieb. Prostredníctvom neho sa zabezpečuje, že DPH za takéto dodania sa platí správne v členskom štáte zákazníka, a to v súlade so zásadou zdaňovania v členskom štáte určenia. Prvé opatrenia nadobudli účinnosť v roku 2015 a týkali sa iba telekomunikačných služieb, služieb rozhlasového a televízneho vysielania a elektronických služieb. Podniky zabezpečujúce dodávanie tovarov alebo poskytovanie služieb medzi podnikom a koncovým zákazníkom v rámci EÚ teraz môžu priznať a zaplatiť DPH prostredníctvom zjednodušeného systému (režim jednotného kontaktného miesta).
  • V dôsledku pandémie ochorenia COVID-19 sa rozhodnutím (EÚ) 2020/1109 posúva dátum nadobudnutia účinnosti druhého balíka z 1. januára 2021 na 1. júla 2021, aby mali členské štáty a podniky viac času pripraviť sa na nové pravidlá.
  • Smernicou (EÚ) 2020/1756 sa mení smernica 2006/112/ES po vystúpení Spojeného kráľovstva z EÚ tak, že sa v Severnom Írsku zavádzajú identifikačné čísla pre DPH s osobitnou predponou na rozlišovanie medzi:
    • zdaniteľnými osobami a nezdaniteľnými právnickými osobami, ktorých transakcie s tovarom v Severnom Írsku podliehajú právnym predpisom EÚ o DPH,
    • osobami, ktoré uskutočňujú iné transakcie, v súvislosti s ktorými sú identifikované na účely DPH v Spojenom kráľovstve.
  • Smernicou (EÚ) 2020/2020 sa smernica mení s cieľom zabezpečiť prístup k cenovo dostupnejším dodávkam vakcín proti ochoreniu COVID-19 a diagnostickým zdravotníckym pomôckam in vitro (testovacím súpravám) pre ochorenie COVID-19 v reakcii na pandémiu ochorenia COVID-19 v Európe. Od 12. decembra 2020 do 31. decembra 2022 umožňuje členským štátom:
    • oslobodiť od DPH s právom odpočtu dodávky vakcín proti ochoreniu COVID-19 a diagnostických zdravotníckych pomôcok in vitro pre ochorenie COVID-19 a služby úzko súvisiace s týmito vakcínami a pomôckami,
    • uplatňovať zníženú sadzbu DPH na diagnostické zdravotnícke pomôcky in vitro pre ochorenie COVID-19 a súvisiace služby, tak ako v prípade vakcín.
  • Smernicou (EÚ) 2021/1159 sa mení a dopĺňa smernica 2006/112/ES, pokiaľ ide o dočasné výnimky na dovozurčité dodávky v reakcii na pandémiu COVID-19. Európskej komisii a agentúram EÚ to zjednoduší nákup tovaru a služieb, aby ich mohli bezplatne (t. j. ako dary) distribuovať členským štátom v súvislosti s prebiehajúcou krízou v oblasti verejného zdravia.

Reforma systému DPH

Ako súčasť reformy navrhnutej v akčnom pláne Komisie v oblasti DPH z roku 2016 sa pozmeňujúcou smernicou (EÚ) 2022/542 mení smernica 2006/112/ES nasledovne:

  • aktualizáciou zoznamu tovaru a služieb oprávnených na zníženú sadzbu DPH (príloha III); počet položiek, na ktoré možno uplatniť znížené sadzby, je však obmedzený s cieľom vyhnúť sa šíreniu znížených sadzieb,
  • otvorením existujúcich výnimiek, ktoré umožňovali niektorým členským štátom uplatňovať preferenčné sadzby na určité výrobky, pre všetky členské štáty za predpokladu, že sú v súlade s dohodnutými zásadami,
  • postupným zrušením období na uplatňovanie znížených sadzieb alebo výnimiek na produkty s negatívnym vplyvom na životné prostredie (napr. na fosílne palivá a iný tovar, ktorý má podobný vplyv na emisie skleníkových plynov, a to najneskôr od 1. januára 2030, a na chemické pesticídy a hnojivá, a to najneskôr od 1. januára 2032),
  • umožnením, aby členské štáty uplatňovali zníženú sadzbu predovšetkým na:
    • služby prístupu na internet s cieľom riešiť nízke pokrytie týchto služieb a podporovať ich rozvoj,
    • solárne panely, elektrické bicykle a služby recyklácie odpadu, ktoré sú považované za tovary a služby šetrné k životnému prostrediu,
    • tovary a služby slúžiace na špecifické účely sociálnej a kultúrnej politiky.

ODKEDY SA SMERNICA UPLATŇUJE?

Smernica 2006/112/ES sa uplatňuje od 1. januára 2007 a do vnútroštátnych právnych predpisov členských štátov mala byť transponovaná do 1. januára 2008.

KONTEXT

Ďalšie informácie:

  • DPH (Európska komisia).

HLAVNÝ DOKUMENT

Smernica Rady 2006/112/ES z 28. novembra 2006 o spoločnom systéme dane z pridanej hodnoty (Ú. v. EÚ L 347, 11.12.2006, s. 1 – 118).

Následné zmeny smernice 2006/112/ES boli zapracované do pôvodného textu. Toto konsolidované znenie slúži len na dokumentačné účely.

SÚVISIACE DOKUMENTY

Smernica Rady (EÚ) 2020/285 z 18. februára 2020, ktorou sa mení smernica 2006/112/ES o spoločnom systéme dane z pridanej hodnoty, pokiaľ ide o osobitnú úpravu pre malé podniky, a nariadenie (EÚ) č. 904/2010, pokiaľ ide o administratívnu spoluprácu a výmenu informácií na účely monitorovania správneho uplatňovania osobitnej úpravy pre malé podniky (Ú. v. EÚ L 62, 2.3.2020, s. 13 – 23).

Smernica Rady (EÚ) 2020/284 z 18. februára 2020, ktorou sa mení smernica 2006/112/ES, pokiaľ ide o zavedenie určitých požiadaviek na poskytovateľov platobných služieb (Ú. v. EÚ L 62, 2.3.2020, s. 7 – 12).

Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu, Rade a Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru o akčnom pláne v oblasti DPH k jednotnému priestoru EÚ v oblasti DPH – čas rozhodnúť sa [COM(2016) 148 final, 7.4.2016].

Nariadenie Rady (EÚ) č. 904/2010 zo 7. októbra 2010 o administratívnej spolupráci a boji proti podvodom v oblasti dane z pridanej hodnoty (Ú. v. EÚ L 268, 12.10.2010, s. 1 – 18).

Pozri konsolidované znenie.

Smernica Rady 2009/132/ES z 19. októbra 2009, ktorou sa určuje rozsah platnosti článku 143 písm. b) a c) smernice 2006/112/ES vzhľadom na oslobodenie od dane z pridanej hodnoty na finálny dovoz určitého tovaru (Ú. v. EÚ L 292, 10.11.2009, s. 5 – 30).

Pozri konsolidované znenie.

Smernica Rady 2008/9/ES z 12. februára 2008, ktorou sa ustanovujú podrobné pravidlá pre vrátenie dane z pridanej hodnoty ustanovené v smernici 2006/112/ES zdaniteľným osobám, ktoré nie sú usadené v členskom štáte vrátenia dane, ale ktoré sú usadené v inom členskom štáte (Ú. v. EÚ L 44, 20.2.2008, s. 23 – 28).

Pozri konsolidované znenie.

Smernica Rady 2007/74/ES z 20. decembra 2007 o oslobodení tovaru, ktorý dovážajú osoby cestujúce z tretích krajín, od dane z pridanej hodnoty a spotrebnej dane (Ú. v. EÚ L 346, 29.12.2007, s. 6 – 12).

Smernica Rady 2006/79/ES z 5. októbra 2006 o oslobodení od daní pri dovoze malých zásielok tovaru neobchodného charakteru z tretích krajín (kodifikované znenie) (Ú. v. EÚ L 286, 17.10.2006, s. 15 – 18).

Posledná aktualizácia 26.04.2022

Top